Większość turystów zapytanych o to z czym kojarzą im się Tatry jednogłośnie odpowiada – Kasprowy Wierch. I nie ma się co dziwić, w końcu znajdujący się na granicy ze Słowacją szczyt to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce. Jeszcze nigdy nie udało Ci się go zdobyć? A może znasz Kasprowy Wierch tylko z opowieści? W takim razie koniecznie poznaj najważniejsze ciekawostki na temat wizytówki polskich gór!

Ile mierzy Kasprowy Wierch?

Kasprowy Wierch to jedna z wyższych gór Tatr. Szczyt mierzy aż 1987 m. n.p.m.!

Kto pierwszy zdobył szczyt w zimie?

Za pierwszych zdobywców Kasprowego Wierchu w zimie uznaje się Klemensa Bachledę i Karola Potkańskiego, którzy dokonali tego najprawdopodobniej w okolicach 1890 roku. Bachleda to prawdziwa legenda Zakopanego – postać ta pojawia się m.in. poezji Jana Kasprowicza i Mieczysława Opałka.

Czym charakteryzuje się Kasprowy Wierch?

Kasprowy Wierch to szczyt zbudowany ze skał krystalicznych, choć większa część łańcucha w tym rejonie ma osadowy charakter. Góra należy więc do tzw. wyspy krystalicznej Goryczkowej.

Jakimi szlakami można dotrzeć na górę?

Na Kasprowy Wierch można dotrzeć trzema szlakami. Pierwszy z nich to szlak żółty, który rozpoczyna się w Kuźnicach i prowadzi kolejno przez Dolinę Jaworzynki, Murawiec i Halę Gąsienicową. Z kolei szlak zielony prowadzi przez Myślenickie Turnie i Dolinę Goryczkową. Ostatnia trasa to szlak niebieski z Boczania, przez Halę Gąsienicową, Karczmisko i Murawiec.

Jakie rośliny można spotkać w drodze na szczyt?

Kasprowy Wierch znany z występowania nietypowych roślin, m.in. wiechliny tatrzańskiej, przymiotna węgierskiego i mietlicy alpejskiej.

Kiedy zbudowano kolejkę na szczyt?

Kasprowy Wierch to centrum narciarstwa w Tatrach, dlatego nie mogło zabraknąć kolejek liniowych prowadzących na szczyt. Obecnie są trzy. Pierwsza to kolejka liniowa o nazwie „Kasprowy Wierch” powstała w… 1935 roku i rozpoczynająca się w Kuźnicach. Obie kolejne są kolejkami krzesełkowymi z Doliny Goryczkowej i Doliny Gąsienicowej.