Podhale to region, który wzbudza bardzo duże zainteresowanie. Decyduje o tym nie tylko jego odmienność względem pozostałych terenów w Polsce, ale także tradycja, kultura oraz zwyczaje. Nie dziwi więc, że z Podhalem wieże się wiele ciekawostek, i to nie tylko tych historycznych.

  • Za pierwszego przewodnika po Tatrach uznaje się Klemensa Bachledę. Nie tylko wsławił się wyprawami z turystami, ale także brał udział w akcjach ratunkowych Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Popularny „Klimek” zginął w czasie jednej z nich. Gdy u górach utknął Stanisław Szulakiewicz, inny taternik, Bachleda nie zawahał się i próbował uratować rannego kolegę. Niestety, w skutek trudnej pogody wspinaczka się nie powiodła i przewodnik spadł w przepaść.
  • Gwara podhalańska to nie tylko bogactwo rodzimych wyrazów oraz słów typowych dla góral. Ze względu na dawne granice państwa polskiego nie brakuje w niej także zapożyczeń z języków węgierskiego, słowackiego, niemieckiego i rumuńskiego.
  • W 1899 roku Rysy zdobyła… Maria Curie-Skłodowska i Pierre Curie!
  • Mnich, czyli szczyt, który umieszczony jest na odznakach przewodników tatrzańskich, wyjątkowo spodobał się Niemcom w czasie II wojny światowej. Po zajęciu Podhala zdecydowali się oni nawet na zamieszczenie na nim ogromnej swastyki. Nie spodobało się to polskim taternikom, którzy zdecydowali się nieco obluzować przywiązania. Pod wpływem silnego wiatru drewniana swastyka spadła.
  • W Poronine w latach 1913-1914 zamieszkiwał… Włodzimierz Lenin. Wódz rewolucji z 1917 roku przyjeżdżał w Tatry nie tylko dla zdrowia, ale także po to by spotykać się z przyszłymi rewolucjonistami.