Po Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej przyszła pora na kolejną perełkę w polskich Tatrach. Tym razem przyglądamy się bliżej Schronisku PTTK przy jednym z najbardziej obleganych miejsc w górach – nad Morskim Okiem.

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem składa się z dwóch części – starej i nowej. Historia obiektu sięga XIX wieku. Według pierwszych wzmianek już w 1823 istniało w tym miejscu schronisko. Niestety, w 1865 roku spłonęło. Już w 1874 podjęto decyzję o budowie kolejnego. Niewielki budynek ciągle modernizowano. Za datę początkową działalności schroniska w dziś znanej formie uznaje się rok 1908. Od końca II wojny światowej schronisko prowadzone jest przez rodzinę Łapińskich.

W Nowym Schronisku znajduje się 36 miejsc noclegowych. Goście mogą skorzystać z trzech pokoi 3-osobowych z umywalką, jednym pokojem 4-osobowym, jednym pokojem 5-osobowym oraz trzema pokojami 6-osobowymi. Z kolei w starej części, tzw. Wozowni znajdują się trzy wieloosobowe sale turystyczne. Ceny zaczynają się już od 31 zł. Szczegółowy cennik dostępny jest na stronie http://schroniskomorskieoko.pl/pl/oferta. Płatność tylko gotówką.

Oprócz pokojów schronisko ma także restaurację w sezonie czynną do 21:00. Przykładowe ceny to 6 zł za płatki kukurydziane z mlekiem, 15 zł za flaczki z pieczywem oraz 26 zł za placki ziemniaczane z gulaszem. W Nowym Schronisku znajduje się też bufet, w którym można kupić pamiątki oraz słodycze i napoje. W obiekcie działa także wypożyczalnia sprzętu oraz Szkoła Górska Morskie Oko dla początkujących taterników.