Schroniska, czyli małe hotele i pensjonaty zlokalizowane w pobliżu głównych szlaków turystycznych to element większości ośrodków górskich na całym świecie. Nie inaczej jest w przypadku Tatr – w tych górach znajduje się ponad 40 schronisk. Na początek postanowiliśmy przyjrzeć się jednemu z najpopularniejszych, czyli Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej.

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej  znajduje się na wysokości 1146 m n.p.m.  Obiekt jest największym schroniskiem w polskich Tatrach. Historia tego schroniska sięga lat 30. XX wieku. Pierwsze schronisko w tym miejscu działało do 1945 roku. Następnie zostało spalone przez Niemców. Na szczęście udało się je odbudować i ponowie otworzyć dla turystów w 1953 roku.

Co ciekawe – obiekt czynny jest przez cały rok oferując turystom nie tylko 2- i 3-osobowe pokoje, ale także w kwatery, w których pomieszczą się nawet 14-osobowe ekipy. Cena za pokój 2-osobowy z umywalką i pościelom w sezonie wakacyjnym i świątecznym to 55 zł. Koszt pokoju 14-osobowego to 25 zł. Oprócz pokojów turyści mogą też skorzystać z kuchni. Popisowym smakołykiem lokalu jest deser chochołowski oraz pstrąg z patelni. Cena obiadu to 35-40zł. Zaś śniadań i kolacji 15-20 zł. Odwiedzający schronisko wędrowcy mogą również poprosić o wrzątek. W budynku można też podziwiać wystawę upamiętniającą spotkanie Jana Pawła II z Lechem Wałęsą.

Do schroniska można dostać się z Zakopanego autobusami na Siwą Polanę. Od tego miejsca na Polanę Chochołowską można dostać się kolejką, bryczką góralską, rowerem lub na pieszo (trasa zajmuje mniej więcej 2 godziny). Co ważne – wstęp do Doliny Chochołowskiej jest płatny, więc trzeba przygotować się na kilkuzłotowe opłaty.