Jednym z najczęściej wybieranych przez turystów szczytów jest Nosal. Powód? To wzniesienie nie tylko znajduje się stosunkowo blisko Zakopanego, ale także nie jest wymagające, dzięki czemu bez problemu pokonają je początkujący wycieczkowicze. Chcesz umieścić Nosal w harmonogramie swojego wyjazdu? Poznaj najważniejsze ciekawostki na temat tego szczytu.
- Nosal to tzw. wzniesienie reglowe (czyli lesiste wzniesienie poniżej górnej granicy lasu).
- Wysokość Nosala to 1206 m n.p.m., co daje mu 10 lokatę wśród najwyższych szczytów reglowych w Tatrach. Prym w tej kategorii wiedzie Gęsia Szyja, której wysokość wynosi 1490 m n.p.m.
- Geneza nazwy szczytu nie wywodzi się, jak w przypadku Giewonta, z starodawnej legendy. Obowiązująca nazwa Nosal wywodzi się od kształtu wzniesienia, które po prostu przypomina ludzki nos.
- Odległość między Zakopanem a Nosalem to zaledwie 40 minut drogi.
- Na szczyt można udać się z dwóch stron. Pierwsza trasa wiedzie przez rondo Jana Pawła II, Bulwary Słowackiego i budki Tatrzańskiego Parku Narodowego. Druga obejmuje Kuźnice.
- Nosalowa Przełęcz oddziela Nosala od innego wzniesienia – Nieboraka.
- Kilkadziesiąt lat temu turyści mogli podziwiać także jaskinię – Dziurę pod Nosalem. Niestety na skutek osunięć stała się ona niedostępna.
- Nosal jest popularny wśród wielbicieli wspinaczek – oferuje ok. 30 dróg wspinaczkowych.