Giewont to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów polskich Tatr, któremu dodatkowego uroku dodaje opowiadana od pokoleń legenda o Śpiącym Rycerzu. Nie dziwi więc, że co roku chęć zobaczenia masywu i charakterystycznego krzyża wyraża wiele turystów. Niestety, wielu z nich nie jest odpowiednio przygotowana. Planujesz wizytę w Zakopanem? Zapoznaj się ze szlakami prowadzącymi na Giewont.
Podstawowe informacje
Według dawnych legend i podań Giewont to tak naprawdę rycerz, który został uśpiony przez złego króla Mroza oraz królową Zimę, który stoi na straży spokoju mieszkańców Podhala. Ma wysokość 1894 m. n. p. m. Podręczniki geograficzne dzielą go na trzy części – Wielki Giewont, Mały Giewont, Długi Giewont. Na Giewoncie znajduje się bardzo wiele przełęczy, które sprawiają, że jest to jeden z najniebezpieczniejszych szczytów Europy.
Co przed wyprawą?
Decyzja o wizycie na Giewoncie powinna być podjęta świadomie i bardzo dobrze przemyślana. Odradza się zdobywanie góry zimą – tej sztuki mogą dokonać tylko wprawieni taternicy, który znają drogę na szczyt jak własną kieszeń. Dlatego jeśli ktoś jest w Tatrach pierwszy raz to powinien odpuścić sobie Giewont i wybrać coś „łatwiejszego”, np. Gubałówkę. Byłeś już kilka razy w Tatrach, ale nigdy nie zdobyłeś Śpiącego Rycerza? Pamiętaj, żeby wyjść z pensjonatu dość wcześniej, a przed tym jeszcze sprawdzić pogodę. Gdy prognozowane są burze i opady to wyprawa jest odradzana. Uwzględnij też kolejki – Giewont w sezonie jest równie oblegany jak trasa na Morskie Oko.
Szlaki na Giewont
W przewodnikach po górach najczęściej pojawiają się informację o trzech szlakach prowadzących na Giewont. Jednym z najczęściej wybieranych jest ten od Doliny Strążyskiej. Początek trasy znajduje się ok. 30 minut od Krupówek. Trasa oznaczona jest czerwonym kolorem, bo prowadzi przez wiele wartych obejrzenia miejsc – m.in. Strążyski Potok, Siklawicę, Skałę Jelonka oraz Potok Grzybowiecki. Jej odległość to niecałe 7 km i nawet nie posiadająca wyrobionej kondycji osoba jest w stanie ją przejść mniej więcej w 3,5 godziny. Alternatywą jest szlak z Gronika przez Dolinę Małej Łąki. Tę trasę powinny wybrać nieco bardziej doświadczone osoby, bo znajdują się na niej liczne głazy i kamienie, a większość skałek jest dość mocno wyślizgana. Niemniej jednak droga jest przepiękna i według www.natatry.pl krótsza od pierwszej opcji – na jej przejście potrzeba niecałych 3 godzin. Trzecią trasą jest ta prowadząca od strony Kasprowego Wierchu w kierunku Kopy Kondrackiej. Dużym atutem są nie tylko krajobrazy, ale też znajdujące się na trasie schronisko PTTK, w którym można na chwilę odpocząć i zrelaksować się.