Po raz pierwszy wybierasz się w góry? A może spacer po większych szczytach zaliczyłeś już jakiś czas temu? Jeśli tak to koniecznie zapoznaj się z oznaczeniem szlaków turystycznych w polskich Tatrach! Wiedza ta pozwoli Ci to nie tylko odpowiednio zaplanować podróż, ale także zapewni bezpieczeństwo.
Niebieski – tym kolorem oznaczane są trasy bardzo długie, dalekosiężne, ale niebędące szlakiem głównym. Najlepszy przykład szlaku niebieskiego to droga z Bramy Kraszewskiego (skalnego wąwozu w Dolinie Kościeliskiej) do Hali Stoły, z której widać m.in. Giewont.
Czerwony – tak zaznaczane są także trasy długie, ale będące najważniejszymi na danym obszarze. Przykładem czerwonego szlaku jest szlak prowadzący z Wołowca, przez Kończysty Wierch, do Pyszniańskiej Przełęczy oraz trasa od wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego przez Psią Trawkę, Wodogrzmoty Mickiewicza, Czarny Staw pod Rysami aż na Rysy. Czerwone oznaczenie można też spotkać idąc z Polany Chochołowskiej przez Trzydniowiański Wierch do Polany Trzydniówki.
Żółty – ten kolor informuje o tym, że znajdujemy się na szlaku dojściowym lub łącznikowym. Taki szlak turystyczny prowadzi m.in. na Giewont przez Dolinę Małej Łąki oraz z Polany Chochołowskiej do Grzesia.
Zielony – szlak o tym oznaczeniu to wiadomość, że droga prowadzi do miejsc charakterystycznych. Na zielono oznaczona jest droga z Kuźnic przez Myślenickie Turnie na Kasprowy Wierch oraz z Zakopanego na Nosala.
Czarny – czarny kolor informuje o szlaku krótkim, ale jednocześnie dojściowym. Za taką trasę uznaje się tzw. Ścieżkę pod Regalami, który obejmuje Polanę Chochołowską, Kominiarski Przysłop, Przełęcz w Grzybowcu oraz Polanę Kalatówki i Kuźnicę.