Finał tegorocznej akcji Narodowego Czytania już w sobotę. W tym roku czytaną pozycją jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. To nie tylko jedna z najlepszych pozycji w kanonie, ale także dramat szczególnie bliski mieszkańcom Podhala. W związku w regionie pojawi się szereg wydarzeń towarzyszących.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. W czasie pierwszej edycji czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach były to dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa oraz „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W tym roku wybór padł na „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – dramat na podstawie autentycznego wydarzenia, a mianowicie ślubu pisarza Lucjana Rydla z chłopką, Jadwigą Mikołajczykówną w podkrakowskich Bronowicach.

Chętni do wysłuchania fragmentu mogą udać się do Kościeliska pod scenę plenerową na Chotarzu. W sobotę na godzinę 15 zaplanowano czytanie dramatu, które będzie połączone z regionalnymi śpiewami i tańcami oraz z pokazem góralskich obrzędów weselnych. Wydarzenie organizowane jest przez Gminę Kościelisko.

Z kolei w Zakopanem Narodowe Czytanie „Wesela” odbędzie się m.in. w restauracji „U Wnuka”.