Promocja książki o Józefie Stolarczyku

0
1726

Już 14 sierpnia w Kawiarni Kmicic przy ulicy Staszica odbędzie się spotkanie, na które czeka wielu wielbicieli kultury i historii Podhala. W ramach promocji książki „Pleban spod Giewontu” będzie można spotkać się i porozmawiać z jej autorem – Maciejem Pinkwartem.

„Pleban spod Giewontu” to monografia legendy Zakopanego – pierwszego proboszcza miasta ks. Józefa Stolarczyka. Żyjący w XIX wieku duchowny to jedna z najbarwniejszych postaci, która zapisała się na kartach historii regionu. Stolarczyk pochodził z galicyjskiej rodziny o chłopskich korzeniach. Dzięki determinacji i silnemu charakterowi udało mu się zaskarbić sympatię parafian. W 1848 roku pojawił się w stolicy Tatr, gdzie szybko rozpoczął budowę murowanego kościoła. Oprócz tego Stolarczyk założył w Zakopanem pierwszą szkołę. Zasłyną także jako doskonały taternik i popularyzator miasta.

Spotkanie z autorem, Maciej Pinkwartem, odbędzie się w Kawiarni Kmicic w poniedziałek, 14 sierpnia o 19.

Maciej Pinkwart wsławił się jako twórca doskonałych przewodników po Zakopanem. Przez wiele  lat pełnił tez rolę kustosza Muzeum Karola Szymanowskiego. „Pleban spod Giewontu” to nie jego pierwsza publikacja na temat Zakopanego. Pinkwart jest autorem m.in. „Bajek tatrzańskich”, „Zakopane Henryka Sienkiewicza” oraz „Muzyczne Zakopane”.