„Sabałowe Bajania” po raz 51. w Bukowinie Tatrzańskiej

0
1733

W tym roku, jak zawsze w sierpniu, na osoby wypoczywające w Bukowinie Tatrzańskiej i okolicach czeka jedna z najważniejszych imprez. „Sabałowe Bajania”, bo o nich mowa, rozpoczną się 9 sierpnia już po raz 51. Dla wielbicieli muzyki ludowej oraz folkloru i gawędy podhalańskiej przy gotowano wiele atrakcji, m.in. przedstawienie teatralne „Portki” oraz koncert zespołu Folk Power.

Historia „Sabałowego Bajania” sięga roku 1967, kiedy to ówczesny prezes Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej, Józef Pitorak, postanowił zorganizować pierwszy konkurs gawędziarzy. Z czasem impreza rozrosła się tak bardzo, że oprócz gawędziarzy zaczęli na niej prezentować się instrumentaliści, śpiewacy i zespoły folkowe.

Nazwa konkursu pochodzi od Jana „Sabały” Krzeptowskiego, wielkiego gawędziarza, który do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców góralszczyzny. Co ciekawe, obok miłośników, śpiewaków i muzyków z Podhala, na imprezie prezentują się też przedstawiciele innych regionów i kultur – przykładowo w tym roku na scenie przed Domem Lodowym wystąpi zespół romski Kałe Bała.

Również w tym roku na uczestników zabawy czeka wiele ciekawych i interesujących wydarzeń, m.in. koncerty zespołów New Market Jazz Band, Lachersi oraz Śkara Banda. Oprócz występów muzycznych odbędą się też degustacje potraw regionalnych, zawody strzeleckie oraz wspominane wcześniej przedstawienie teatralne. Całość zwieńczy oficjalne wręczenie nagród.

Impreza potrwa do 13 sierpnia. Szczegółowy program dostępny jest na stronie http://sabalowebajania.pl/sabalowe-bajania/program.