Ulica Kościeliska, najstarsza ulica w stolicy polskich Tatr, po raz kolejny będzie obchodziła swoje święto. Z tej okazji na pierwszy weekend września zaplanowano szereg atrakcji nie tylko dla mieszkańców Zakopanego, ale także dla odwiedzających góry turystów.

Ulica Kościeliska może pochwalić się bogatą historią. Pierwsze zmianki o niej pojawiają się już w XIX wieku w przewodniku Walerego Eljasza-Radzikowskiego. Nazwa pochodzi od tego, że droga prowadziła na zachód, wprost do wsi Kościelisko. Współcześnie ulica znana jest przede wszystkim z tego, że znajduje się na niej wiele domów w tradycyjnej zabudowie zakopiańskiej oraz chętnie odwiedzane przez turystów miejsca – Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, zabytkowa karczma „U Wnuka” oraz drewniany kościół Matki Boskiej Częstochowskiej.

W tym roku na Święto ulicy Kościeliskiej złoży się kilka wydarzeń. W sobotę, 2 września o godzinie 12 w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara przy ul. Kościeliskiej 35 odbędzie się konkurs plastyczny dla dzieci, a następnie konkurs na najpiękniejszy ogródek na Kościeliskiej.

Z kolej 3 września na Cmentarzu Zasłużonych o 9 odbędzie się uroczyste odpalenie zniczy na gromach mieszkańców ulicy Kościeliskiej. Msza Święta rozpocznie się w drewnianym kościele o godzinie 10.  Na 11 zaś zaplanowano przejazd powozami konnymi przez ulicę. Od 12 będą miały miejsce konkursy – 12:30 konkurs na ciasto, 12:30 konkurs na nalewkę, 13 konkurs na najlepiej ubraną gaździnkę, 14 konkurs na śpiew pasterski. Ok. 12:30 władze miasta odwiedzą też najstarszego mieszkańca ulicy Kościeliskiej. Całość umili koncert zespołu im. Klimka Bachledy, a o 20 rozpocznie się biesiada w restauracji „U Wnuka”.