Stary cmentarz na Pęksowym Brzysku to jedno z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Zakopanego. Utworzony w XIX wieku cmentarz to miejsce, w którym oprócz rodzinnych grobowców swoje kwatery cmentarne mają osoby, które szczególnie przysłużyły się do rozwoju i rozsławienia Podhala.
Historia cmentarza
Cmentarz został założony ok. 1850 roku przez księdza Jerzego Stolarczyka nieopodal najstarszego, drewnianego kościoła stolicy Tatr. Nekropolia mieści się u zbiegu dzisiejszych ulic Kościeliskiej i Krupówek. Nazwa na „Pęksowym Brzysku” wywodzi się od nazwiska właściciela terenu, Jana Pęksa oraz góralskiego określenia „brzyzek” co oznacza urwisko nad potokiem.
Znane osoby pochowane na Cmentarzu Zasłużonych
Przede wszystkim na przepiękne grobowce oraz groby znanych zakopiańczyków lub osób związanych z tym miastem. Na Cmentarzu Zasłużonych można odwiedzić miejsca, w których spoczywają m.in. słynny skoczek narciarski Stanisław Marusarz, współtwórca Towarzystwa Tatrzańskiego Tytus Chałubiński, założyciel Jerzy Stolarczyk, lekarz Andrzej Chramiec, autor „Koziołka Matołka” Kornel Makuszyński, architekt Karol Stryjeński oraz poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
Perła zakopiańskiego stylu
Spacer po Cmentarzu Zasłużonych to także okazja do podziwiania drewnianych i metalowych dodatków, takich jak góralskie krzyże czy wyrzeźbione motywy podhalańskie. Warto też wstąpić do drewnianego kościoła, kamiennej kapliczki Gąsieniców oraz przyjrzeć się pomnikowi ofiar carskiego terroru z 1861 roku.
Od 2013 roku wstęp na Cmentarz Zasłużonych jest płatny, a kwota ta przeznaczana jest na renowację pomników.