Będąc w Zakopanem lub okolicach warto wygospodarować czas nie tylko na spacer po okolicznych szlakach górskich, ale też na zwiedzanie samego miasta. Stolica polskich Tatr, jak mało który górski kurort ze względu na duże znaczenie dla rozwoju kulturalnego kraju oraz wpływ na jego historię, może poszczycić się sporą liczbą galerii sztuki oraz muzeów opowiadających o lasach regionu i twórców z nim związanych. Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” przy ulicy Chałubińskiego 7.
Muzeum mieści się w budynku Ośrodka Sportowo-Rehabilitacyjno-Szkoleniowego Palace (dawniej Hotel „Palace”, o którym nieco więcej w kolejnych odsłonach cyklu „Co warto zobaczyć w Zakopanem”). W czasie II wojny światowej Gestapo urządziło tu swoją główną siedzibę przy granicy ze Słowacją. W podziemiach znajdowała się składająca się z sześciu spory cel Katownia, w której przetrzymywano osoby oskarżone o szkodliwą działalność na rzecz hitlerowskich Niemiec. Wśród więźniów znajdowały się osoby szczególnie zasłużone dla Podhala, m.in. Stanisław i Helena Marusarzowie (ją Gestapo rozstrzelało w 1941 roku), Bronisław Czech (zmarł w 1944 roku w Auschwitz), błogosławiony Piotr Dańkowski oraz Wincenty Galica, jeden z późniejszych założycieli Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”, któremu udało się przeżyć w niemieckich obozach koncentracyjnych.
Muzeum powstało dopiero w 1994 roku i z przerwami działa do dziś. Wszyscy turyści mogą je odwiedzać w wtorki i czwartki od 16 do 17 (w innych terminach tylko po ustaleniu tego telefonicznie – 508 276 432). Wśród zbiorów znajdują się pamiątki po więźniach, niemieckie dokumenty, narzędzia, którymi torturowano osadzonych oraz fragmenty wspomnień przetrzymywanych.