Nie ulega wątpliwości, że Stanisław Ignacy Witkiewicz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców Młodej Polski, który swoją działalność artystyczną związał z Zakopanem. Ślady obecności wielkiego twórcy w stolicy polskich Tatr są bardzo wyraźne, a jednym z najjaśniejszych punktów jest Teatr Witkacego mający swoją siedzibę przy ulicy Chramcówki 15.

Początek działalności Teatru datuje się na 24 lipca 1985 roku kiedy to grupa studentów krakowskiej PWST zdecydowała się wystawić w Zakopanem przedstawienie „Witkacy – Autoparodia”. Niewiele osób wróżyło mu sukces – w końcu od lat w tak niewielkim mieście jak Zakopane nie utrzymała się żadna większa grupa teatralna. Na szczęście, tym razem twórcom teatralnym udało się przechytrzyć los i Teatr, który z czasem przyjął nazwę Teatru Witkacego do dziś cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko lokalnych koneserów, ale także odwiedzających miasto sezonowych turystów.

Co wyróżnia Teatr Witkacego na tle innych podobnych miejsc w całej Polsce? Przede wszystkim forma. Twórcy, chcąc oddać wielkiemu artyście, cześć skupili się na przygotowywaniu przedstawień zgodnych z teorią czystej formy. W swoim portfolio Teatr ma spektakle takie jak „Czarownice z Salem”, „Czarodziejska Góra”, „Np. Edyp” czy, co oczywiste, adaptacje teatralne znanych utworów Witkacego, np. „Bezimienne dzieło” oraz „Sonata b”.

W tegoroczne wakacje na deskach Teatru Witkiewicza pojawią się m.in. przedstawienia takie jak „Demonizm Zakopiański” oraz „Człapówki-Zakopane”. Szczegółowe informacje o repertuarze i cenie biletów znajdują się na http://www.witkacy.pl.