Kolebka polskiego narciarstwa klasycznego oraz arena sukcesów Adama Małysza i Kamila Stocha – tak w skrócie można opisać jedną z największych atrakcji Zakopanego, czyli skocznie narciarską Wielką Krokiew.
Większość czołowych skoczków narciarskich zapytanych o to, gdzie rozgrywane są najlepsze zawody na świecie jednogłośnie odpowiada – w Zakopanem na Wielkiej Krokwi. I nie ma się co dziwić. Najlepszym zawodnikom towarzyszy nie tylko wspaniała publika, ale przede wszystkim fantastyczny obiekt, który może pochwalić się blisko 100 letnią historią.
Obiekt oddano do użytku w 1925 roku. Skocznia powstała z inicjatywy towarzystwa „Park Sportowy”. Za jej projekt odpowiedzialny był Karol Stryjeński – znany architekt i rzeźbiarz okresu przedwojennego. Od samego początku inwestycja napotkała duże problemy – głównie finansowe. Prace przez pewien czas nie podstępowały, a do działania zaangażowano nawet… wojsko!
Początkowo rozbieg mierzył 78 m, a pierwszym rekordzistą obiektu został Stanisław Gąsienica-Sieczka, który oddał skok na długość…30 m! Przez lata skocznia przechodziła kilka remontów – najświeższy trwa obecnie. Jesienią tego roku obiekt najprawdopodobniej zmieni punkt konstrukcyjny na 125 m, a rozmiar na 140 m.
Pierwsze konkursy skoków w znanej współczesnym kibicom formie odbyły się w 1980 roku. Dotychczas Wielka Krokiew była gospodarzem konkursów (także tych rozgrywanych latem na igielicie) już kilkadziesiąt razy. W 1997 roku gościła nawet papieża Jana Pawła II, a w odprawionej przez niego mszy wzięło udział 300 tysięcy osób.
Dziś każdy turysta może zobaczyć skocznię z bliska. W sierpniu obiekt czynny jest od 8 do 20. Koszt biletu normalnego to 12 zł, a ulgowego 7 zł. Cena zawiera także wjazd kolejką na górę oraz zjazd i zwiedzanie miejsc widokowych.