Tatrzański Park Narodowy co roku odwiedzają setki tysięcy turystów. To nie tylko wizytówka polskich gór, ale także obszar Rezerwatów Biosfery UNESCO – miejsca o szczególnie cennych zasobach przyrodniczych. Odwiedzający mogą podziwiać wspaniałe rośliny – kosodrzewinę, limbę oraz sasankę alpejską – a także spotkać zwierzęta, które w pozostałych rejonach kraju nie występują, albo pojawiają się niezwykle rzadko.
Zwierzęciem, który niezaprzeczalnie kojarzy się z Tatrami jest kozica. Ten niewielki ssak, wielkością przypominający domową kozę to zwierzę typowo górskie. W lecie najczęściej można spotkać kozice na turni na stokach północnych lub na wysokich halach, zimą na piętrze na stokach południowych. Jednak, aby je wypatrzyć potrzebna jest lornetka.
Z kolei w tatrzańskich dolinach można natknąć się (z wyjątkiem jesieni i zimny, kiedy zapadają w sen zimowy) na świstaki i niedźwiedzie brunatne. Zwłaszcza te drugie budzą duże zainteresowanie turystów, ale pod żadnym pozorem nie wolno ich karmić ani do nich podchodzić. Zarówno świstaki, jak i kozice i niedźwiedzie brunatne są pod ścisłą ochroną.
Obok tych trzech symboli Tatr na obszarach zielonych można spotkać gady takie jak zaskrońce czy jadowite żmije zygzakowate oraz płazy: salamandra plamista, ropucha zielona, kumak górski, żaba wodna i żaba jeziorkowa. Dużą grupę stanowi też ptactwo – sowy (puszczyk i usztaka), drozd obrożny, czubatka, makolągwa, orzeł przedni, pomurnik.