Podhalańskie pyszności – Hałuski

0
2608
Podhalańskie pyszności – Hałuski

Jako, że tradycyjna kuchnia podhalańska opiera się na mące i ziemniakach, oby tych składników nie mogło zabraknąć w hałuskach – przysmaku, który pod Tatrami serwowany jest od pokoleń.

Co ciekawe, nie jest to danie, tak jak oscypki, typowo z Podhala. Hałuski, czyli drobne kluseczki, przewijają się przez stoły wielu krajów Europy Wschodniej, m.in. Słowacji i Ukrainy, a także w Tyrolu – regionu obejmującego południe Austrii i północną część Włoch. Oczywiście, we wszystkich tych państwach hałuski funkcjonują pod inną nazwą.

Jak przygotować te pyszne smakołyki?

Składniki:

  • 2 szklanki mąki
  • 0,5 kg ziemniaków
  • jajko
  • odrobina soli

Istnieją dwie wersje postępowania z ziemniakami. Według pierwszej trzeba je ugotować i po prostu rozdrobnić za pomocą tłuczka do ziemniaków. Z kolei w drugiej zaleca się starcie ich na tarce. Nie ważne jąka opcję się wybierze do kartofli należy kolejno dodawać pozostałe składniki – jajko, mąkę i sól – i dokładnie zagniatać ciasto. Gdy będzie ono odpowiednio wyrobione, tzn. miękkie, należy porwać je na drobne kawałeczki i wrzucać do gorącej, osolonej wody.

Na Podhalu hałuski podawane są  tłuszczem i skwarkami lub jako dodatek do zup. Z kolei na Słowacji zajada się je z mlekiem lub bryndzą.