Wysokie temperatury, upalna aura i słońce – w takie dni nie ma nic lepszego niż kąpiel w chłodnym jeziorze czy rzece.  I choć w samym Zakopanem nie ma oficjalnego kąpieliska to w pobliżu stolicy polskich Tatr znajduje się dwa miejsca, w których można odpocząć od pieszych wędrówek i skwaru.

Jezioro Czorsztyńskie

Przepiękne jezioro okala widok dwóch zamków – w Czorsztynie i Niedzicy (które przy okazji warto zwiedzić). Ten zbiornik na Dunajcu to jedna z największych atrakcji w regionie. Turyści i mieszkańcy z okolicy mogą nie tylko zażywać w nim kąpieli, ale także skorzystać z licznych wypożyczalni sprzętu wodnego i nieco pożeglować lub ponurkować. A jest na co patrzeć, bo oprócz zabytkowych budowli, na jeziorze znajduje się tez sztuczna wyspa, na której żyje lokalne ptactwo.

Odległość od Zakopanego: ok. 50 km

Jezioro Orawskie

Jezioro Orawskie, jak można się domyślać po samej nazwie, znajduje się w okolicach Orawy, czyli już w granicach Słowacji. Tak więc każdy, kto chce w nim popływać musi posiadać dowód osobisty lub paszport, czyli dokumenty uprawniające do podróży zagranicznych. Podobnie jak w przypadku Jeziora Czorsztyńskiego, Jezioro Orawskie to ostoja ptactwa (kilka obszarów jest nawet  objętych programem Obszar Natura 2000). Na jego brzegu znajduje się wiele campingów i ośrodków wypożyczających sprzęt – akcesoria do nurkowania i kitesurfingu oraz rowerki wodne.

Odległość od Zakopanego: ok. 45 km