Choć Zakopane to bez wątpienia stolica polskich Tatr, to decydując się na przyjazd do tego miasta (zwłaszcza przy okazji dłuższego pobytu) nie warto ograniczać się tylko do atrakcji takich jak wejście na Gubałówkę, dotarcie na Morskie Oko czy wizyta w przepięknym Muzeum Tatrzańskim. Niewiele ponad 50 km od uwielbianego górskiego kurortu znajduje się przepiękny zamek w Czorsztynie, którego historia sięga XIV wieku.

Znajdujący się nad Jeziorem Czorsztyńskim (dawniej nad Dunajcem) zamek według kronikarza Jana Długosza powstał już w XIII wieku i związany był z osobą Piotra Wydżga. Zdaniem współczesnych historyków do jego znacznej rozbudowy doszło dopiero za panowania Kazimierza Wielkiego, który chciał w ten sposób ochronić ówczesną granicę Polski przed najazdem nieprzyjaciela, a także usprawnić kontakty handlowe z sojusznikami, np. Węgrami.

Przez lata zamek zmieniał właścicieli i był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych. Gościli na nim wielcy władcy, m.in. królowa Jadwiga i król Władysław Warneńczyk, a w 1651 roku chronił się tu Kostka Napierski, przywódca rebelii chłopskiej na Podhalu. Do 1945 roku jego właścicielami była zamożna rodzina Drohojewskich. Dziś zamek w Czorsztynie znajduje się a terenie Pienińskiego Parku Narodowego.

Budynek można zwiedzać od maja do 30 września w godzinach od 9 do 18 (w innych okresach roku spacery wokół zamku możliwe są tylko do godziny 15). Cena biletu to 5 zł dla osoby dorosłej, ulgowy 2,50 zł. Dodatkową atrakcją jest rejs gondolką po Jeziorze Czorsztyńskim, który okalają przepiękne widoki przecinających się Pienin i Tatr.

Na przeciwko znajduje się inny cenny zabytek – zamek w Niedzicy.