Choć jesień to wyborna pora na spacery po górach – tatrzańska przyroda jest wtedy dostępna w pełnej krasie – to mimo to należy zachować szczególną ostrożność. Według najnowszych informacji Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Kasprowym Wierchu jest już… 20 cm śniegu!

Śnieg w górach nie jest niczym nowym, ale wielu turystów nie jest na tę ewentualność przygotowanych. Z najnowszych pomiarów przeprowadzonych rzez TOPR na jednym z popularniejszych szczytów – Kasprowym Wierchu – znajduje się już ok. 20 cm śniegu. Biały puch zalega przede wszystkim w miejscach powyżej 1600 m n.p.m. Dlatego zdaniem ratowników amatorzy oraz osoby nie posiadające odpowiedniego obuwia na górskie wyprawy powinny unikać spaceru po tak wysokich partiach gór. Dodatkowo podróżowanie utrudniają przeszkadzająca mgła i niskie temperatury – na wspominanym już Kasprowym Wierchu słupek rtęci nie przekracza 0°C.

To nie jedyne niedogodność o jakich informuje TOPR. W niższych partiach gór, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego odbywają się liczne remonty, a na wielu drogach, ze względu na wilgoć znajduje się błoto.