Przepiękny widok na Tatry i Pieniny oraz wielkie jezioro w tle – tak pokrótce można opisać krajobraz, który roztacza się wokół położonego niecałe 50 km od Zakopanego zamku w Niedzicy.
Historia zamku sięga XIV wieku. „Dunajec” (bo i tak budowla bywa nazywana) stanowił jeden z najmocniejszych punktów umocnień granicznych państwa węgierskiego. Oprócz zamku w Niedzicy stanowiły je także warownie w Pławcu, Lubowli i Orawskim Podzamczu. Zamek umiejscowiony jest naprzeciwko innej perełki – Zamku Czorsztyńskiego. Oba obiekty rozdziela Jezioro Czorsztyńskie. W swoich najlepszych latach „Dunajec” posiadał wały obronne, wieżę, mała basztę bramną, własną studnię oraz osławione lochy więzienne. I to właśnie z tych ostatnich zamek w Niedzicy najbardziej słynie.
W XV i XVI wieku teren pogranicza polsko-węgierskiego stał się areną, na której pierwsze skrzypce odgrywali tzw. rabusie-rozbójnicy. Sprzyjała temu niestabilna sytuacja polityczna. Proceder ten utrzymywał się do końca XIX wieku. Najsłynniejszym więźniem lochów w Niedzicy był legendarny Juraj Janosik. Fakt ten wykorzystano w filmie „Prawdziwa historia Janosika” – zamek „Dunajec” pojawia się w kilku scenach.
Dziś zabytek można zwiedzać codziennie w godzinach 9-18:30 (od 1 maja do 30 września) oraz od 9 do 15:30 (w pozostałych terminach – z wyjątkiem poniedziałków). Cennik – 14 zł dorośli, 12 zł dzieci, młodzież, studenci, seniorzy. Zwiedzanie odbywa się w asyście przewodnika i trwa ok. godziny.