Tatry to bez wątpienia jedno z tych miejsc, z których Polacy mogą być dumni. Malownicze miejscowości, przepiękne szlaki i zapierające dech w piersiach góry to coś co wzbudza zainteresowanie nie tylko rodzimych turystów, ale także tych zagranicznych. Warto zauważyć, że przyciągające wzrok krajobrazy to nie tylko domena polskich Tatr, ale także tych po słowackiej stronie granicy. Poniżej 3 miejsca, które obowiązkowo trzeba zobaczyć będąc u naszych południowych sąsiadów.

Szczyrbskie Jezioro

To drugie co do wielkości jezioro w Słowacji. Przepiękny, wytopiskowy akwen znajduje się, jak sama nazwa wskazuje, w znanym kurorcie Szczyrbskie Jezioro. Według badaczy jezioro powstało na skutek wytapiania się martwego lodu. Od połowy XIX wieku jest ono regularnie zarybiane, a wokół rośnie sporo kosodrzewiny, która jest znakiem charakterystycznym tego miejsca. Jezioro Szczyrbskie w niektórych miejscach  osiąga głębokość nawet 20 m i widoczne jest ze schroniska na Solisku (z niego też prowadzi najpopularniejszy szlak). W oddali widać także skocznie narciarskie oraz trasy zjazdowe i biegowe.

Gerlach

Punkt obowiązkowy na mapie każdego wielbiciela Tatr i wycieczek górskich. Gerlach to najwyższy szczyt Karpat, który należy do Korony Europy. Góra mierzy aż 2655 m n. p. m. Ze względu na wysokość i pewien stopień trudności, nie można na nią wejść samodzielnie. Trzeba to zrobić w asyście przewodnika, który posiada certyfikat UIAGM. Najprostsza trasa prowadzi przez Wielicką Próbę. Organizacją wypraw na Gerlach zajmuje się m.in. firma Mountain Pro Guiding – koszt wypadu w 3 osoby w lecie to 285 euro.

Poprad

Poprad to miejscowość, która znajduje się tuż u podnóża Tatr. Choć dziś uchodzi przede wszystkim za miasto, w którym dynamicznie rozwija się przemysł, Poprad to także zabytki. Będąc tu na wycieczce warto zwiedzić stary rynek, kościół św. Idziego (wraz z przepięknymi malowidłami ściennymi), rezerwat architektury Spiska Sobota oraz renesansową dzwonnicę i Galerię Tatrzańską. Chwilę odprężenia można znaleźć w ekologicznym aqua parku Aqua City.